- Co to jest opieka wytchnieniowa?
To program rządowy, który powstał z myślą o Tobie, drogi rodzicu, drogi opiekunie!
Jego głównym zadaniem jest wsparcie rodziców oraz opiekunów osób z niepełnosprawnością, w ramach pomocy społecznej. Oznacza to w praktyce zapewnienie osobie z niepełnosprawnością dodatkowego opiekuna, który przychodzi przejąć obowiązki, podczas gdy Ty zyskujesz czas na odpoczynek, wyjście z domu, wizytę u lekarza, w urzędzie. Opieka wytchnieniowa ma dostarczać Ci… wytchnienie.
Dosłownie!
W opiece nad osobami z niepełnosprawnością, niezwykle ważna jest MASKA. Nie teatralna. Nie kosmetyczna. Maska tlenowa. I nie, nie dosłownie.
W każdej relacji, w każdej sytuacji – powinno być niemal oczywiste, że aby pomagać jakkolwiek innym, musimy być w stanie to robić. Dlatego maskę tlenową w sytuacji kryzysowej – zawsze zakładaj najpierw sobie.
Piękna teoria, prawda? W rzeczywistości jednak bardzo często my, rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami nie dość, że sami o tym zapominamy – to jeszcze nikt nam nie przypomina. A jeśli już podejmujemy próby zadbania o swój dobrostan – spotykamy się z różnymi, niekoniecznie pozytywnymi, reakcjami otoczenia.
- Opieka wytchnieniowa – jaka jest podstawa prawna?
Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r.).
- Jak wygląda proces uzyskania opieki wytchnieniowej?
Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
– orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. (czyli osoby zaliczone przez ZUS do całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub do I grupy inwalidzkiej)
O opiekę wytchnieniową mogą ubiegać się:
– opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16. roku życia (w programu nie ma informacji o potrzebie posiadania punktów 7. i 8.),
– opiekunowie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności ze stopniem znacznym. (Jeśli stopień jest umiarkowany lub lekki dyskwalifikuje to z programu.),
– opiekunowie osób zaliczonych przez ZUS jako osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji lub pracy, i zaliczone do I grupy inwalidzkiej.
- Ile godzin wsparcia przewiduje opieka wytchnieniowa?
Na rok 2023 przyznano:
– 240 godzin rocznie dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego, wówczas opiekun przychodzi do domu i przejmuje nasze obowiązki,
oraz
– 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego, wówczas musimy sprawdzić, w jakich miejscach mamy taką możliwość.
Co musisz wiedzieć?
- Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością.
- Nie płacisz za pomoc w postaci opieki wytchnieniowej.
- Rodzaj i zakres godzinowy opieki – ustala się indywidualnie.
- Do przyznania opieki wytchnieniowej kwalifikuje gmina lub powiat.
- Skorzystanie z opieki wytchnieniowej nie odbiera nam prawa do korzystania z Asystenta Osoby Niepełnosprawnej i SUO.
Sprawdź, czy Twoja gmina lub powiat, złożyli wniosek do programu!
Nie pozwól, aby ktoś Ci wmówił, że nie możesz, że się nie należy, że masz już Asystenta/SUO i na “nic więcej” nie możesz liczyć. A jeśli spotkasz się z odmową lub niepokojącym uzasadnieniem – śmiało, napisz do nas, jesteśmy tutaj dla Was!
Ja nie korzystałam nigdy z tego programu
Może warto spróbować? Potrzebujesz pomocy w tym?