Misją naszej Fundacji jest m. in. budowanie świadomości tego, jak ważna jest asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami oraz opieka wytchnieniowa. Każdego dnia spotykamy się jednak z pytaniami, wątpliwościami, niepewnością.
- Jak załatwić Asystenta?
- Jak można zostać Asystentem?
- Co może robić Asystent?
- Kto płaci Asystentowi?
Dzisiaj pochylmy się jednak nad innym, bardzo ważnym, pytaniem:
Dlaczego asystencja osobista jest tak ważna?
Asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnością – ma ogromne znaczenie w codzienności, dostępności, relacjach i… godności. Osoby z niepełnosprawnością obok właściwej opieki medycznej – potrzebują również tego wszystkiego, aby dobrze funkcjonować, aby stawać się częścią społeczeństwa, mieć dostęp do rozrywki, kultury, edukacji, aby budować relacje społeczne i nie odczuwać wykluczenia na każdym kroku.
Godność. Niezależność.
Dzięki obecności Asystenta – osoba z niepełnosprawnością ma szansę stać się niezależna w codziennym funkcjonowaniu tak bardzo, jak tylko jest to w jej sytuacji możliwe. Co oznacza tutaj „niezależna”? Przede wszystkim… mniej zależna.
Wyobraźmy sobie 12-latka w spektrum autyzmu. Nie posiada zbyt wiele instynktu samozachowawczego, wciąż zdarza się jemu wtargnąć na jezdnię, zapomnieć drogi do domu. Uwielbia kopać piłkę na osiedlowym, zazwyczaj pustym boisku. Rodzice nie mogą jednak spędzać z nim na tym boisku tyle czasu, ile by pragnął – bo mają również inne obowiązki. Asystent OzN mógłby chodzić z nim na to boisko i czuwać nad zabawą. Chłopiec poczułby się pewniej, bardziej niezależnie.
Kultura. Rozrywka.
Asystent OzN może towarzyszyć w wyjściach do teatru, kina, muzeum. Osoba z niepełnosprawnością ma wówczas możliwość korzystać z tego, na co ma ochotę – ale samodzielnie wybrać się nie może, potrzebując wsparcia. Tutaj warto pamiętać, że często w obiektach tego typu – możemy dodatkowo spotkać utrudnienia dla OzN i pomoc Asystenta może okazać się konieczna, aby przedsięwzięcie miało szansę się w ogóle powieść.
Korzystanie z aktywności kulturalnych, czy rozrywkowych – pozwala osobom z niepełnosprawnością, czerpać z codzienności więcej satysfakcji, zbierać cenne i różnorodne doświadczenia, budować pewność siebie.
Wsparcie. Relacje.
Asystent OzN to towarzysz codzienności, który przychodzi do osoby z niepełnosprawnością regularnie. Spędzają razem czas, poznają się. Musi rozumieć potrzeby swojego podopiecznego – to na pewno. Niejednokrotnie rodzą się z tego piękne przyjaźnie, łączące dwa światy skrajnie różnych możliwości, gdzie Asystent pełni rolę przewodnika i motywatora.
Życie społeczne.
Asystent OzN staje się istotnym elementem w zachodzących procesach integracji społecznej osoby z niepełnosprawnością. Dzięki asystencji – może korzystać z życia społecznego, spotykać się z ważnymi dla siebie ludźmi, korzystać z rozrywek, z których oni korzystają.
Warto pamiętać tutaj, że rodzice i opiekunowie OzN każdego dnia realizują szereg obowiązków wobec OzN. Odwożą. Zawożą. Pilnują terminów, leków, terapii. Często zajmują się absolutnie wszystkim – od porannej toalety po zrobienie zastrzyku lub pomoc w odrabianiu lekcji. Nie mówi się o tym za często – ale taki rodzic wcale nie musi mieć sił, ochoty, czasy, aby np. chodzić regularnie do teatru z OzN. I to zupełnie naturalne! Asystent OzN może przejąć rolę tego łącznika między światem zewnętrznym a osobą z niepełnosprawnością. I to jest wspaniałe!
Edukacja.
I tutaj podkreślmy sobie na dobry początek: edukacja to nie tylko szkoła. A może OzN pragnie uczyć się języka obcego? A może uczestniczy w szkolnych zajęciach dodatkowych i potrzebuje nie tylko obecności i czuwania w pobliżu, ale również pomocy w realizacji zadań, projektów, pomysłów? A może OzN kończąc edukację – myśli o podjęciu jakiejś pracy, przygotowaniu się do takich poszukiwań?
Można tak wymieniać bez końca!
Każda OzN to zupełnie inna historia, musimy o tym pamiętać. Asystencja osobista ma poprawiać komfort codziennego życia, wspierać i umożliwiać zwiększanie poziomu niezależności. Oczywiście, wszystko zależy od trudności OzN i poziomu jej funkcjonowania, Asystent ma jednak przede wszystkim dostosować swoje działania i podejście – do jego potrzeb i możliwości.
Podkreślmy to zatem jeszcze raz: asystencja osobista to bardzo indywidualna sprawa.
Warto jednak podkreślać, że ma ogromne znaczenie i powinna być o wiele bardziej dostępna!