Fundacja ma na celu przypominać Rodzicom i Opiekunom Osób Niepełnosprawnych, że ONI TEŻ SĄ WAŻNI

Bardzo często o to pytacie! Dlatego zebraliśmy wszystkie informacje w tym artykule, aby ułatwić Wam przygotowania. Doskonale wiemy, że dobre przygotowanie to przede wszystkim wsparcie dla Was, gdy łatwiej odnajdujecie się w tej niezbyt łatwej i stresującej sytuacji. 

 

Krok pierwszy: dopilnowanie terminu 

Starannie pilnuj terminu, w którym Wasze orzeczenie traci ważność, aby zdążyć złożyć wniosek o nowy wystarczająco wcześnie (30 dni przed datą ważności) i zachować ciągłość. Jeśli Wasze orzeczenie jest przedłużone z tytułu tzw. ustawy covidowej – nie czekaj do ostatniej chwili, wówczas mnóstwo rodzin złoży wnioski i komisje mogą wyznaczać znacznie odleglejsze terminy, właśnie przez ilość zgłoszeń.

 

Krok drugi: pobierz wniosek 

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny wzór. Większość komisji ma swoje druki, podobnie w przypadku zaświadczeń lekarskich. Wystarczająco wcześnie udaj się więc po te dokumenty, a w przypadku zaświadczeń lekarskich – pobierz tyle, ile zaświadczeń będziesz dostarczać.

 

Krok trzeci: umów wizyty u specjalistów 

Na czas składania wniosku – umów z odpowiednim wyprzedzeniem wizyty u Waszych specjalistów prowadzących. Jeśli to Wasza pierwsza komisja – pamiętaj, że praktycznie żaden specjalista nie wystawi Wam zaświadczenia już na pierwszej wizycie, musicie odbyć ich kilka i muszą być regularne. Dokumentacja medyczna i regularne wizyty to absolutna podstawa w przypadku dziecka z niepełnosprawnością.

 

Krok czwarty: poproś o opinie 

Oprócz zaświadczeń lekarskich od specjalistów – warto dołączyć również opinie od terapeutów lub pedagogów, którzy na co dzień pracują z Twoim dzieckiem. Niech opiszą w takiej opinii trudności dziecka, które wynikają z jego choroby lub zaburzenia.

 

Krok piąty: przygotuj tabelę 

Stwórz tabelę, podzieloną na pół. Po jednej stronie wpisujesz umiejętności zdrowego dziecka w wieku Twojego, a po drugiej stronie trudności Twojego. Przykłady:

Dziecko w wieku 8 lat samodzielnie wiąże buty – moje dziecko nie umie wiązać butów. 

Dziecko w wieku 8 lat samodzielnie je sztućcami – moje dziecko trzeba karmić. 

Dziecko w wieku 8 lat samodzielnie korzysta z toalety – mojemu dziecku trzeba asystować. 

 

Krok szósty: zadbaj o towarzystwo 

Gdy otrzymasz już termin komisji – umów się z kimś, kto pójdzie z Wami. Gdy dziecko zostanie zbadane, wyprowadzisz je do poczekalni i zostanie pod opieką. To ważne, aby nie rozmawiać przy dziecku o wszystkich deficytach naraz. Ponadto, pomoże Ci to skupić się na zadaniu, jakim jest rozmowa z komisją.

 

Krok siódmy: przygotuj się 

Przygotuj wszystkie dokumenty, które masz. Zaświadczenia, opinie, wyniki badań, wypisy ze szpitali. Zrób kopie, aby móc swobodnie je zostawić komisji. Jeśli tylko to możliwe – na dzień komisji nie planuj już nic więcej, aby pójść tam bez pośpiechu i poczucia presji. Nie przychodź jednak zbyt wcześnie, aby nie stresować się oczekiwaniem! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz również polubić